Other languages
Other languages
Till startsidan

Visningar

Människor som går på visning vid Anundshög. Det är sommar och grönt.

Följ med våra arkeologer när de berättar om Anundshögs spännande historia!

Området kring Anundshög och Badelundaåsen bjuder på spännande fornlämningar, kulturhistoria och vacker natur. Boka visning med en av våra arkeologer för att lära dig mer om Anundshög med dess omgivningar. Varför inte testa på de digitala tipspromenader som finns tillgänglig? För den som vill upptäcka området på egen hand finns en natur-och kulturstig med audioguide.

Boka biljetter till sommarens visningar på tickster Länk till annan webbplats.

Vill du boka gruppvisning, föreläsare eller har du en särskild förfrågning?
Kontakta: anundshog@vasteras.se

Onsdagsvisningar i sommar

Badelunda hembygdsförening erbjuder guidade turer onsdagar kl 18.00 under perioden 14 maj-17 september.

Drop-in, vuxen 100 kr, barn går gratis.

Mer information finns på Badelunda Hembygsförenings hemsida. Länk till annan webbplats.

Eliternas Eftermäle - en guidad tur över det vanliga för ditt sällskap

I dag ser vi den mäktiga kungshögen, skeppssättningarna och runstensmonumentet stå som ett kraftfullt vittnesbörd om auktoriteten och statusen hos de eliter som en gång styrde i regionen kring Anundshög. Men vilka var de egentligen som härskade i området och vilken inverkan på samhället hade de? Och hur kan vi tyda det kulturarv som vi i dag kan beskåda på Anundshög? Följ med en av våra arkeologer på en unik rundtur av det tusenåriga maktcentrumet vid Mälaren och upptäck mer om de hemligheter som väntar på att avslöjas!

För mer information samt bokning, maila anundshog@vasteras.se

Kontakt

Kansli

021-39 80 70

anundshog@vasteras.se

Om ditt ärende gäller förfrågningar och bokningar, kontakta Västerås muséers kansli på telefon eller mejl. Telefontider för förfrågningar och bokningar är helgfri måndag - fredag klockan 10.00-12.00.